Proje Tasarım ve Mühendislik Hizmetleriblog

Veri Merkezleri Soğutma Çözümleri

Veri Merkezleri Soğutma Çözümleri 

Veri Merkezlerinde Hayati Önem Taşıyan Profesyonel Soğutma Çözümleri 

Toplu halde bulunan sunucuların bilgisayar ve donanımlarının bir arada bulunduğu ortamlarda ki Veri Merkezleri nin en önemli sorunlarından birisi ısınma problemleridir. Sistemlerin stabil olması ve verimliliğinin arttırılması için gerekli olan en önemli faktör ISI KONTROLÜ 'nün yapılması işlemidir.

Başarılı  bir soğutma sistemine sahip olan VERİ MERKEZİ eş değer verimsiz soğutmaya sahip  merkezlere göre daha az ısı üreteceğinden daha az güç tüketerek daha fazla hız ve performans sağlamaktadır.

Dünyamız her geçen gün hızla dijitalleşmektedir bu gün kapasitelerini tayin etmekte zorlanabileceğimiz kaç HEXABYTE seviyelerinde olduğunu bilemediğimiz bir çok Veri Merkezleri hayatımızın içerisinde varlığından haberdar olmasak bile en ufak byte kadar bilgiyi kullanıcılarına milisaniyeler seviyelerinde iletmek için sürekli teknolojilerini geliştirmekteler. GOOGLE bu konuda hepimizin yakinen bildiği dev bir Veri Merkezi düşünün Her Aradığımızı GOOGLE sormuyormuyuz , ya da sosyal ağda paylaştığımız resimler makaleler FACEBOOK , TWITER , INSTAGRAM veri merkezlerinde depolanıyor. Depolama için daha çok teknolojik alt yapıya ve dolayısıyla çalışan cihazlara ihtiyaç duyulmakta. Burada karşımıza çalışan cihazların üretmiş oldukları ISI problemleri çıkıyor dolayısıyla bu ısı problemlerini en iyi şekilde kontrol etmek VERİ MERKEZLERİ için başarıyla doğru orantıda gerçekleşmektedir.

Veri Merkezleri İçin Yer Seçimi  

Veri merkezleri için yer seçimi yapılırken ; elektrik şebekesine yakınlığı , telekomünikasyon altyapısı, ağ hizmetleri, ulaşım yolları ve acil durum hizmetleri veri merkezi tasarımında dikkate alınan masraf, risk, güvenlik ve diğer faktörleri etkiler. Yer seçiminde bölgenin iklimi de dikkate alınmalıdır, iklim nasıl bir soğutma stratejisi izleneceğini belirler.

Bu yüzden ilk başta veri merkezinden beklenenler, bu beklentileri karşılayacak seviyede donanım ve sunucu temini, bu sistemin başarılı bir şekilde çalışabileceği soğutma ve elektrik yatırımının projelendirilmesi gerekiyor. Veri merkezinin seçileceği alanda bu öngörülere göre seçilmeli.
Veri merkezlerinde hava kanalları oluşması ve müdahaleyi kolaylaştırması adına, genellikle tek sıralar halinde, aralarında koridorlar teşkil eden, sunucuların monte edildiği  raf kabinler formunda yerleşimlerle uygulanmaktadır.

Veri Merkezleri İçin Soğutma Kriterleri ve Hesaplanması 

Evsel ve Ticari anlamda kullanmış olduğumuz PC 'leri incelersek kullandığımız işlemci, ekran kartı, anakart üzerindeki çipsetler ve yüksek performanslı disklerin etraflarında ya da üstlerinde hep soğutucu bloklar ve fanlar görürüz. Hatta bu soğutucu bloklarla işlemci gibi üniteler arasında daha başarılı ısı transferi olması için termal macunlar ve pedler bile yerleştirilir. Standart bir ev bilgisayarında bile hayati derecede önemli olan soğutma, veri merkezlerinde çalışan büyük sunucu sistemleri için ne kadar önemli olduğu kaçınılmazdır.

Soğutma kriterlerinin başında ısıya sebep olan kaynaklar ile mevcut soğutma sistemi arasında transfer koridorları oluşturulmalıdır. Isı kaynağı enerji verimliliği sağlayabilmek amacıyla ortamdan cebri olarak egzost edilerek şartlandırılmış koridordan istenilen sıcaklıkta ki hava transferi yapılmalıdır. Burada karşımıza enfiltrasyon ısı kazançları , nem kontrolü , ısı geri kazanım gibi projeye esas olabilecek ürünlerin seçilmesi , proje de uygulama yapılırken kapasite ihtiyaçlarında  anlık değişimlerinin bertaraf edilmesi , emniyet sıcaklık değerlerinin tesbiti , güç ve verimliliğin oranlanması , kapasite arttırımına göre esnek cihaz seçimi ve yerleşimi , arıza - servis bakım ihtiyaçlarına göre yedekli çalıştırma , elektrik kesintisi  voltaj dalgalanmaları gibi durumlarda çalışma aralığı esnek olan cihaz imalatı , uzaktan kontrole uygun cihaz seçimleri gibi faktörler baz alınmalıdır.

Beo Group Veri Merkezleri Soğutulması konusunda , yapmış olduğumuz uygulamalar , özel imalat , proje yönetimi konularında bir çok proje de aktif olarak hizmet vermeye devam etmektedir.

Proje , uygulama , satın alma , satış ve satış sonrası proje yönetimi konusunda konusunda uzman personellerimizle profesyonel çözümler sunmaktayız .

Destek , soru , satış , satış sonrası için bize ulaşınız . TIKLAYINIZ 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.