Proje Tasarım ve Mühendislik Hizmetleri

Soğuk Depo İmalatı ve Projelendirme

Soğuk Depo İmalatı ve Projelendirme

Soğuk Depolar , İmalat , Projelendirme , Taahhüt Uygulamaları 

Endüstriyel Soğutma Sistemleri , Soğuk Depo Projeleri ; Soğuk Oda Kurulumları , Soğuk Depo Cihazları , Soğuk Depo Ekipmanları , Soğutma Projeleri , Soğutma Depolarında dikkat edilmesi gereken hususlar , Soğuk Depo Montaj ve Uygulamaları konularında inceleme yapacağımız bu yazımızda Soğuk Depolama hakkında gerekli bilgilere ulaşmanızı hedefledik

Soğutma Sistemleri Tarihi ve Aşamalar 

Soğutma kavramı keşfinden bu yana insanlar ürünlerin tazeliğini korumak ürünlerini daha uzun saklamak amaçlı bir çok yöntemler kullanmışlardır. Her birisi de o dönemde nispeten de olsa ihtiyaçlarına cevap vermiştir , gelişen teknoloji , yapılan AR-GE çalışmalarıyla her geçen gün sistemler daha da stabil hale gelmiş ve bu günkü aşamalara kadar ulaşmıştır. İlk kullanılan sistemler de Amonyak gazı ön planda tutulmuş büyük Endüstriyel Soğutma Depoları Amonyak Akışkan Gazlı Sistemlerle soğutulmuştur. Hali hazır da da bir çok büyük Entegre Tesislerinde de kullanılmaya devam etmektedir ; amonyak gazı çevreye ve insan sağlığı açısından tehlikeli olması sistemin çalışması için uzmanlık istemesi gibi bir çok dezavantajları , ilk yatırım maliyetlerinin yüksek olması sebebiyle yerini FREON GAZ akışkan soğutucularının kullanıldığı amonyak sisteme göre daha stabil işletme açısından da çok fazla uzmanlık istememesi sebebiyle hali hazırda da gerek Büyük Soğuk Hava Depolarında , gerekse Orta ölçekli ve küçük Soğuk Oda Depolarında kullanılmaktadır. Freon Gazlarda zaman içerisinde sınıflarında bir çok değişikliğe uğramışlardır. Atmosfer üzerinde olumsuz etkilerinden dolayı yaygın kullanılan Freon 22 gaz lı sistemler yerini Freon 404 Gazlı sistemlere bırakmıştır.

Freon Gazların tercih edilmesi sebebi ; Soğutma sistemleri gazların buhar ve sıvı fazlara geçişi ile ortamda ki ısının taşınması mantığıyla hareket ederler. Bundan dolayı likit-buhar fazlarına geçişlerde moleküler yapısında ki değişiklikleri çok hızlı düşük derecelerde gerçekleştirmesi gerekmektedir örneğin freon 22 gazı -43 °C de sıvı halden buhar fazına geçebilmektedir. Basınç değişimleri , ısı transfer ekipmanlarıyla bu değişimler kontrol altına alınmış ve istenilen değerlerde stabil olması sağlanmıştır ( Evaporatör , Kondanser , Kompresörler vb gibi )

Soğutma sistemleri ne bir makalede ne de bir kitapta anlatılacak kadar kısa bir konu değildir , hatta artık Makine Mühendisliği bünyesinde olmasına rağmen kendi başına bir Bilim Dalı olmuştur. ( Konuyla ilgili firmamız bir kitap hazırlamaktadır yakında yayımlanacaktır. ) 

Endüstriyel Soğutma Sistemleri ; adından anlaşılacağı üzere Endüstriyel Sektörlerde , Ticari Soğutma Sistemleridir. Soğutmanın ihtiyaç olduğu alanların tamamını içerisine alan oldukça geniş bir alandır.

Biz bu yazımızda Endüstriyel Soğuk Hava Depolarını incelemeye çalışacağız 

Soğuk Hava Depoları Projelendirilmesi ,

Hangi sektörde olursa olsun sistemlerin verimli çalışması , enerji verimliliğinin sağlanması , ihtiyaca yönelik çözümlerin elde edilebilmesi PROJELENDİRME aşamasında tüm ayrıntıların en ince detayına kadar irdelenmesi gereklidir.

Soğuk Hava Depolarının Projelendirme ; konusu daha detaylı bir süreçtir . Neden ? Soğutma Sistemleri Ekipmanları da ki tüm argümanlar projenin tamamını etkileyeceğinden dolayı her bir ekipman son derece önemlidir. Örnek verecek olursak Kompresör seçimi kapasite konusunda ne kadar belirleyici ise Kondenser fanı da aynı ölçüde belirleyicidir.

Soğutma Projelendirme Aşamaları ;

 • Soğuk Hava Deposu uygulaması yapılacak yerin rolevesinin alınması
 • Muhafaza Edilecek Ürünlerin Türü
 • Soğuk Hava Deposunun coğrafi konumu
 • Soğuk Hava Deposunda kullanılan aydınlatma türleri ve güçleri
 • Soğuk Hava Deposunda Çalışan Personel Sayısının Tesbiti
 • Forklift vb gibi kullanılacak araçların tesbiti
 • Soğuk Hava Deposunda muhafaza edilecek ürünlerin giriş çıkış aralığı
 • Soğutma Ekipmanlarının yerleşim planı ( İç Ünite , Dış Ünite )
 • Soğutma Kapasitesini direk etkileyebilecek ısı transferlerinin tesbiti
 • Soğutma Ekipmanlarının Borulama Hesaplamaları ( Boru Çaplarının tayini , mesafe aralığı vb gibi )
 • Nemlendirme Sistemleri kullanılacaksa bağıl nem nem hesaplarının yapılması
 • Enerji tasarrufuna yönelik iyileştirme planlarının tespiti.
 • Uluslararası Soğutma Yükü Hesabı Programları vasıtasıyla kapasite tayini yapılması ve cihaz imalatına geçiş

Soğuk Hava Depolarının Montajı ; Soğuk Hava Depoları Uygulamaları yukarıda da değindiğimiz konuları da baz alırsak her bir ekipman ve cihaz projeyi baştan sona kadar etkilemektedir. Kapasite tayini , ekipman seçimi ihtiyaca en uygun şekilde tasarlanmış bir projede ; dikkat edilmesi en önemli konulardan biriside MONTAJ UYGULAMALARI  dır özellikle üzerine basa basa söylemek de ihtiyaç hissettiğimiz bir konu UYGULAMA ve MONTAJ dır . Seçim ne kadar düzgün yapılmış olsa da yanlış montaj bütün projeyi kullanılamaz ya da yüksek maliyetlere sebebiyet verecek hale getirebilir.Bu açıdan bakıldığında işin ehli uzman ekipler tarafından montajın tüm aşamaları dikkatle ve özenle yapılmalıdır. İzolasyon ve sızdırmazlık kontrolleri tam uygulanmalıdır. Sistem koruyucu ekipmanlar , vakumlama , yağlama , filtreleme , tesisat temizliği gibi montaj detayları atlanmadan yapılmalıdır. Sistem kullanıcıları özellikle Soğuk Hava Depoları kullanım ve rutin bakımlar konularında eğitim verilmelidir.

Beo Endüstriyel Soğutma ; Endüstriyel Soğutma , Soğuk Hava Depoları , Soğutma Sistemleri , Soğuk Hava Depoları Panel , Soğuk Oda Kapıları vb gibi projelerinizde otuz yılı aşkın bilgi ve tecrübenin yanı sıra konusunda uzman mühendisler , Teknikerler , Teknisyenler ve İdari Personelleri ile projelendirme , süpervizörük , danışmanlık , proje yönetimi , Anahtar Teslimi Uygulamalar konularında Türkiye nin her ilinde ve  13 farklı ülke de hizmet vermektedir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.