blog

Isıtmada Klima Tercih Edilmeli Mi?

Isıtmada Klima Tercih Edilmeli Mi?

Bu sorunun cevabını özellikle doğal gaza yapılan zamlardan sonra merak ediyoruz. İnceleyelim

antalya-klima-servisi

Doğal gaz ile başlayalım. Daha evvel performansa ilişkin yazmış olduğumuz yazılarda COP ve EER değerlerine değinmiştik. COP 1 kilowatt enerji başına elde edilen ısı enerjisi anlamı taşır. Doğal gazın veya kaloriferlerin COP değeri 0.85tir. Oysa klimaların, özellikle de Inverter teknolojisine sahip olanların 1 kilowatt enerji başına elde ettiği ısı enerjisi 4’e yakındır. Şöyle diyelim farazi olarak; 1 TL’ye doğal gaz ile 0.85lik ısınırken, klima ile 4lük ısınırsınız.

Elektrikli ısıtıcıların durumu da küçük bir alan için COP değeri 1’dir. Fakat klima gibi ısınmış havayı tüm odaya yayamayacaklardır. Yine 1 TL’de 1’lik ısınırken klima ile 4lük ısınıyor oluyorsunuz.

Kömür ve odunun durumu daha vahim. Soba ve şöminelerin COP değeri 0.45. Ortalama 8.8 odun ile bir klimanın 1kilowattlık enerjisinden elde edeceğiniz ısıya sahip olacaksınız. Bizce o kadar kire, toza, kovayı değiştirme eziyetine değmez.

Fakat, unutulmaması gereken bir durum daha var, her klima her zaman ideal çözüm değildir, verimli bir çözümdür evet, fakat ortamın şartlarına ve odanıza da bakarak seçmeniz gerekmektedir. Her iklimde, ya da her ev çeşidinde muhakkak en iyi tercih klimadır demek yanlıştır. Profesyonel yardım almak ve tercihinizi kesin olarak belirlemek için Müşteri Hizmetlerimiz ile iletişime geçmelisiniz. Size tecrübelerimizi aktararak doğru seçenekleri sunuyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.