Endüstriyel TesislerProje Tasarım ve Mühendislik Hizmetleriblog

Akıllı Olun ve Enerjiden Tasarruf Edin

Akıllı Olun ve Enerjiden Tasarruf Edin

Bağlantılı anahtarlama donanımı bileşenlerinin durum ve kullanım verilerinden faydalanılması, bina sistemlerinin enerji açısından daha verimli çalışmasını sağlar.

Bina sistemlerinin enerjiyi genel olarak nasıl kullandığının ayrıntıları şu şekildedir:

  • Isıtma için %50

  • Elektrikli teçhizat için %20

  • Aydınlatma için %15

  • Havalandırma ve iklimlendirme için %10

  • Sıhhi tesisat sıcak su kullanımı için %5

Bina sistemlerinde kullanılan her türlü ekipman imalatçısı, enerji tasarruflu ürünler geliştirmede büyük adımlar atmıştır. Ancak, gerçek kullanımın ölçülmesi, verilerin harmanlanması ve enerji kullanımını aktif olarak yönetmek için geçmiş ve gerçek zamanlı verileri kullanan operasyonların kurulmasına dayanan üç yönlü bir stratejik yaklaşımla daha fazla verim elde edilebilir.

Bir sisteme sahip olmak yardımcı olur

Günümüzün akıllı anahtarlama donanımı teknolojisi, elektriksel koruma, kumanda ve ölçüm bileşenleri ile ilgili sürekli güncellenmiş durum ve kullanım verileri sağlar. Aynı zamanda, gaz, su ve HVAC sistemlerinin kontrolleri de benzer durum ve kullanım verilerini içeren zengin kaynaklardır. Ancak miktarı giderek artan bu ham verileri eyleme geçirilebilir bir zekaya dönüştürebilmek ve alınacak operasyonel kararlarda kullanabilmek için bunların öncelikle harmanlanması (toplama ve birleştirme) gerekir.

Tam da bu noktada, eksik bağlantıyı sağlamak için Schneider Electric'in Enerlin'X platformu gibi çok protokollü bir haberleşme sistemi gerekir. Bu dijital sistem, tutarlı ağ geçitleri, arayüzler ve ekranların birleşiminden oluşur. Bu cihazlar, devre kesici ve aktüatör durumlarının yanı sıra kullanım verileri hakkında bilgi toplar ve bu bilgileri, görüntüleme amacıyla web'e bağlı gösterge tabloları, sistem ve bileşen kontrolü amacıyla ise anahtarlama donanımları üzerinden kullanılabilir hale getirir.

BEO Group'un Akıllı Panoları, entegre güç ve haberleşme yeteneklerini aynı pano üzerinden sağlayarak anahtarlama donanımının montajını ve çalışmasını basitleştirir.

Veri akışı nasıl sağlanır

Giriş verileri, aşağıdakiler de dahil çeşitli temel bileşen türlerinden toplanır:

  • Devre kesiciler

  • Enerji ölçüm cihazları

  • Analog sensörler

Arayüz cihazları, çeşitli bileşenlerden veriler toplar, gerekirse Modbus'tan Ethernet'e dönüştürür ve verileri sistem ağ geçidine gönderir. Bu noktada toplanan bilgilere Ethernet üzerinden erişilebilir ve yerel veya web tabanlı panoları ve IP bağlantılı panoları beslemek için kullanılabilir.

İşte bu noktada, enerji yönetimi olanakları gerçekten ilginç bir hale gelir. Sistem, hem temel hem de gelişmiş verileri toplayıp kolayca erişilebilir bir biçimde bir araya getirdiğinden, bu bilgi mevcut durumun ve trendlerin net bir resmini göstermek için kullanılabilir. Ve bu bilgiler oldukça güvenilir olduğundan, enerji yönetim sistemleri bu bilgileri en yüksek verimlilikte çalışmak için kullanabilir.

Böyle bir sistem olan BEO GROUP'un İKLİMLENDİRME VE HAVALANDIRMA KONTROL EKİPMANLARI UYGULAMALARI, güvenli kablosuz erişim veya kablolu İnternet bağlantısı üzerinden otomatik veri toplama yöntemini kullanıyor. Bu da birçok farklı bina ve sistemde akıllı enerji kullanımını kolaylaştıracak ölçeklenebilir bir çözüm sunuyor.

Daha fazla ayrıntı ve projelendirme uygulama çalışmaları için bize ulaşınız 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.